Ciekawostki

Temperatura dymienia Oleju Rzepakowego z Góry Św. Wawrzyńca

Olej produkowany  w PRS Lech Rutkowski w Kałdusie, pod Chełmnem, został zbadany w warszawskim Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno - Spożywczego. Wyniki potwierdzające doskonałe właściwości naszego oleju określają  temperaturę dymienia tego produktu na poziomie 169,5° C. Jest to jedna z najbardziej pożądanych wartości, zbliżona do idealnej temperatury smażenia, która wynosi 180° C. Warto wiedzieć, że  temperatura dymienia innych olejów wynosi: olej palmowy 240°C, smalec 220°C ,  olej z orzeszków 220°C , oliwa z oliwek 210°C , olej sojowy, słonecznikowy 170°C, kukurydziany 160°C, margaryna 150 °C.

Olej rzepakowy dobry na poprawę nastroju...

Rzepakowy na dobry humor? Oczywiście!  Badania dotyczące właściwości oleju rzepakowego tłoczonego na zimno dowiodły, że pomaga on również w leczeniu depresji i zapobiega stanom lękowym.
 

"Oliwa Północy"

Nasz rodzimy olej rzepakowy nazywany jest coraz częściej "oliwą północy" ze względu na prawie identyczny skład biochemiczny jak oliwa z oliwek oraz walory zdrowotne.
 

Jakie witaminy zawiera olej rzepakowy?

Olej rzepakowy zawiera stosunkowo wysoki poziom witaminy E, “witaminy młodości” o silnym działaniu antyoksydacyjnym; witaminy K o znanej funkcji w krzepnięciu krwi i metabolizmie kości oraz prowitaminy A, która wpływa na wzrok tj. stan błon śluzowych i skóry.

Ile cholesterolu zawiera olej rzepakowy?

Olej rzepakowy, podobnie jak inne oleje roślinne, zawiera śladowe ilości cholesterolu, ok. 1 mg w 100 g.
 

Tłoczenie na zimno

Kwestia tłoczenia oleju jest kluczowa dla jego ostatecznej jakości i zawartości korzystnych składników. Najlepszą jakość otrzymuje się z pierwszego tłoczenia na zimno. Niestety, tłoczenie na zimno nie jest procesem wydajnym. Na wyprodukowanie 1 litra szlachetnego oleju rzepakowego potrzeba aż 3 kg nasion rzepaku co bezpośrednio przekłada się na wyższą cenę finalnego produktu w stosunku do powszechnych olejów nie produkowanych tą metodą.
 
Olej jest wyciskany pod wzrastającym ciśnieniem, stopniowo zwiększa się także temperaturę, która nie może jednak przekroczyć stopnia spotykanego w przyrodzie przy pełnym nasłonecznieniu. Wyższa temperatura wpływa na obniżenie jakości oleju (m.in. nie służy kwasom Omega 3). Olej tłoczony na zimno zachowuje swój naturalny smak, aromat, mętną konsystencje oraz wiele wartości odżywczych, które są ważne dla organizmu. Posiada stosunkowo krótką datę przydatności do spożycia ( jest to zazwyczaj kilka miesięcy).
 

Rafinacja

Bardziej zaawansowanym procesem jest rafinacja, którą wykonuje się traktując olej związkami chemicznymi takimi jak: kwas fosforowy, soda kaustyczna, ziemie okrzemkowe i inne. Składa się na nią szereg procesów chemicznych : odszlamowanie, bielenie oraz dezodoryzacja. Rafinowane oleje są zazwyczaj przejrzyste i pozbawione smaku, koloru i zapachu. Dlaczego więc stosuje się tą technologię? Rafinacja oleju wyciska z surowca dodatkowo 6-15% tłuszczu oraz zwiększa okres przydatności oleju do spożycia, niestety kosztem eliminacji dobroczynnych dla zdrowia substancji takich jak: lecytyna, woski, naturalne witaminy A, D, E, naturalne karoteny, minerały, enzymy (pozostawia w nim jedynie puste kalorie).
 

Uwaga na olej "z pierwszego tłoczenia" 

Jeżeli już wiemy jak powstaje olej znacznie łatwiej będzie nam odnaleźć się w gąszczu marketingowych haseł i niewielkich napisów na etykietkach.  Dla świadomego konsumenta, który nie daje się nabrać specom od marketingu najważniejszym kryterium wyboru jest fakt czy olej był tłoczony na zimno czy może był on rafinowany? Olej tłoczony na ciepło, "z pierwszego tłoczenia rafinowany", nawet jeśli jest to pierwsze tłoczenie, jest znacznie mniej wartościowy niż olej tłoczony na zimno, a właśnie takie są najpowszechniej dostępne na rynku. Wybierajac olej na sklepowych półkach ( bez względu na jego rodzaj) jeśli chcemy aby był to produkt wartościowy, zawierający dobroczynne dla naszego zdrowia składniki powinniśmy zwracać uwagę aby nie był to olej rafinowany.
 

Olej rzepakowy dla kobiet w ciąży...

O poziom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w mózgu warto dbać całe życie, ale dwa okresy w życiu człowieka wymagają szczególnej troski o zapewnienie odpowiedniego poziomu DHA w mózgu. Pierwszy to okres intensywnego rozwoju mózgu, który u ludzi trwa od trzeciego trymestru ciąży do 18. miesiąca po urodzeniu. Dlatego szczególnie istotne jest spożywanie tłuszczów bogatych w kwasy omega-3 przez kobiety w ciąży oraz dzieci do drugiego roku życia. Badania wykazały, że dostarczanie kwasów omega-3 w tym okresie ma największe znaczenie, a niedobory powodują skutki nie do odrobienia. Zasady żywienia niemowląt opracowane przez  Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytut Matki i Dziecka pozwalają na wprowadzenie oleju rzepakowego do żywienia niemowląt już w momencie wprowadzenia pierwszych pokarmów poza mlekiem matki, czyli w wieku sześciu miesięcy.
 

Jak przechowywać olej?

Aby olej jak najdłużej zachował swoje właściwości należy go odpowiednio przechowywać, najlepiej w ciemnym, chłodnym miejscu,w szklanej butelce. Odradzamy korzystanie z olejów w plastikowych butelkach. Warto też wiedzieć, że im olej starszy tym uzyskuje ciemniejszą barwę. Należy unikać przechowywania oleju na powietrzu, w pobliżu światła i źródła ciepła. Olej Rzepakowy z Góry św. Wawrzyńca należy przechowywać w szafce, nie jest konieczne przetrzymywanie go w lodówce.