Zdrowie

Zachwycamy się się walorami zdrowotnymi oliwy z oliwek, a olej rzepakowy? Najnowsze badania mówią o tym, że nasz rodzimy produkt - olej rzepakowy tłoczony na zimno dorównuje, a nawet pod wieloma względami stanowczo przewyższa oliwę z oliwek...

Szczgólnie ważne jest to, że olej rzepakowy tłoczony na zimno posiada bardzo korzystny stosunek kwasów omega-6 do omega-3, który wynosi 2:1. Z żywieniowego punktu widzenia ważna jest nie tylko ilość kwasów, ale także ich proporcja. Stosunek kwasów jaki występuje w oleju rzepakowym jest praktycznie idealny i pod tym względem góruje on nad olejami : słonecznikowym, z nasion winogron, sojowym, oliwkowym, makowym, kukurydzianym, z nasion dyni, arachidowym i sezamowym, które zawierają nadmiar kwasu linolowego. Nadmiar kwasów omega-6 może być szkodliwy dla naszego organizmu i powodować m.in choroby krążenia.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie” – nasz rodzimy olej rzepakowy ma nawet lepszy skład, wartości odżywcze i walory zdrowotne niż ceniona na całym świecie oliwa z oliwek.


dietetyk mgr Małgorzata Krukowska

Czytaj więcej